Strona główna > Uncategorized > Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Rynki Kapitałowe w marcu 2015

Rynek papierów dłużnych

Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka. Istotne są trzy instytucje. Pierwsza z nich, RPP, obniżyła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i zarazem wyraźnie zasugerowała, że więcej w tym cyklu już nie zrobi. Zasadniczo dla obligacji skarbowych dobra jest sytuacja, gdy ma wystąpić ciąg obniżek stóp procentowych.

Ekonomia – jak to ocenić?

Luty nie przyniósł ważkich wydarzeń, które mogłyby odmienić naszą prognozę perspektywekonomicznych dla Naszego kraju. Dalej konsekwentnie sądzimy, że na początku 2015 roku generalnie sytuacja inwestycyjna jest dobra, z szansami jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w dalszej części roku. Zgodnie z danymi z IV kw. poprzedniego roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% licząc rok do roku dzięki takim czynnikom jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, głównie przedsiębiorstw (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę ożywienia było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać przynajmniej stałego tempa wzrostu popytu krajowego lub też niewielkiego przyspieszenia. Większa skala poprawy winna pojawić się na polu inwestycji, przede wszystkim dzięki wzrostowi ilości realizowanych projektów infrastrukturalnych w ramach budżetu unijnego na lata 2014-2020.

fundusze marzec 2015

Także w obszarze handlu zagranicznego można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy dzięki coraz bardziej prawdopodobnego ocieplenia atmosfery gospodarczej w UE (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze „Wschodem” nie poprawi się po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). W ostatnim czasie ciekawe wydarzenia dotyczyły obszaru polityki pieniężnej. Dzięki utrzymującej się de?acji (odczyt in?acji za styczeń 2015 roku -1,3%), oraz pod wpływem wielu europejskich banków centralnych żądających zmniejszenia kosztu kredytu, RPP na początku marca zmniejszyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie Rada zasugerowała, że kończy się niemal 3- letni cykl obniżek.

W najbliższym czasie realizacja tej deklaracji Rady wydaje się pewna, więc nie zakładamy dalszych zmian kosztu pieniądza co najmniej do końca roku.

Rynek akcji

Luty przyniósł zyski dla inwestorów funduszy inwestujących kapitał na warszawskiej giełdzie. WIG urósł wtedy o dwa procent z okładem. We wzrostach swoje zasługi miały w przeważającej mierze podmioty z mWIG40 i sWIG80, jako że wskaźnik giełdowych gigantów (WIG20) zyskał zaledwie 1%, podczas gdy wskaźnik sWIG80 aż 5,6%. Znaczy to, że jak na razie obecny rok dał odmienienie trendów z roku 2014.. Prognozy dla światowych rynków zdają się poprawiać w tym roku. 2015 rok da najpewniej delikatne podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (wg prognoz MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Zarazem w większości obszarów gospodarczych rozsądnie jest oczekiwać poprawy skumulowanych zysków raportowanych przez podmioty.

Ceny nie są z grupy historycznie niskich, ale według naszej oceny nie są tak wysokie by trzeba było się bać w środowisku niskich kosztów pieniądza z jakim mamy obecnie do czynienia. Równocześnie rekordowo wysokie ceny papierów dłużnych w wiodących obszarach i wiążące się z tym znikome szanse na znaczny zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.

U nas prognozujemy, że rośnie możliwość na utrzymanie w najbliższym czasie przewagi mniejszych spółek nad gigantami. W segmencie małych firm łatwiej o poprawę zysków, a wyceny wydają się atrakcyjne. Ceną za większy potencjał wzrostowy jest tradycyjnie w tym przypadku większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na zmiany trendu i kierunku w którym płynie kapitał (więcej o tym w tym miejscu).

Kategorie:Uncategorized
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s